ELPO-yhteistyöryhmä

ELINKEINOPOLIITTINEN YHTEISTYÖRYHMÄ 2017 - 2018 (ELPO):

KUNNAN EDUSTAJATLEMPÄÄLÄN YRITTÄJIEN EDUSTAJAT

Hakala Heikki, puheenjohtaja
heikki@hakala-yhtiot.com 

Paananen Ismo / Agendium Oy
ismo.paananen@agendium.com

 Niemi Veijo
veijo.niemi@elisanet.fi

Lella Kristian  / GLi Yhtiöt
kristian.lella@gli.fi 

Petäkoski-Hult Tuula
tuula.petakoski-hult@lempaala.fi

Mäkelä Pauliina / Kinda Oy
pauliina@kinda.fi

Rajamäki Minna
minna.rajamaki@elisanet.fi

Ratinen Henri /
Laki-ja yrityspalvelu Ratinen Oy
henri.ratinen@lakipalvelu.fi
Rämö Heidi
heidi.ramo@lempaala.fi

Seppälä Jani / Neste Mantunkulma
erjanioy@hotmail.com

Träskback Jocka
jocka@stara.fi

Valkonen Anne / Koti Valkonen Oy
valkonen.anne@gmail.com


ELINKEINOPOLIITTISEN YHTEISTYÖRYHMÄN TOIMINNAN LÄHTÖKOHDAT

Yhteistyöryhmä on neuvoa-antava ja tiedonkulkua edistävä elinkeinopoliittinen foorumi.
Yhteistyöryhmä keskittyy toiminnassaan harvoihin, paikallisen elinkeinopolitiikan kannalta olennaisimpiin asioihin ja toimintoihin. Toiminnan rungon muodostavat jäljempänä esiteltävät perusaiheet joita täydentävät ajankohtaiset muuttuvat keskustelu- ja kehittämisasiat.

Asioita käsitellään yhteistyöryhmän varsinaisissa kokouksissa joita kutsutaan koolle 2-3 kuukauden välein. Yhteistyöryhmä voi kokouksissaan keskittyä tiettyihin erityisteemoihin. Lisäksi yhteistyöryhmä voi jakaantua pienempiin asiakohtaisiin työryhmiin. Yhteistyöryhmän varsinaisille kokouksille asiat valmistelee kunnan elinkeinotoimen johtoryhmä ja esittelee Elinkeinojohtaja. Asiakohtaiset työryhmät voivat toimia itseohjautuvasti ja niiden toiminnassa korostetaan jäsenten panostusta keskusteluun ja sen valmisteluun.

Kokousten lisäksi järjestetään eri aiheisiin liittyviä seminaareja, tehdään vierailuja ja hyödynnetään muita toimintamuotoja jotka toimivat pohjana paikallisen elinkeinopolitiikan innovatiiviselle kehittämiselle.

Ideapark
Ensimetri